Endometrioza to schorzenia dotykające mnóstwo kobiet w różnym wieku. Niekiedy zdarza się, że nie zawsze zostaje zdiagnozowana w odpowiednim czasie, a kobieta boryka się z wieloma dolegliwościami. Niestety powody jej występowania nie są do końca znane.
Endometrioza trudna do zdiagnozowania.
Często dochodzi do sytuacji, że objawy endometriozy nie zawsze sygnalizują samą chorobę dlatego diagnoza nie do końca, jest taka prosta. Endometrioza objawy czasem nie określa jednoznacznie choroby, a ich występowanie nie koniecznie jest związane z układem rozrodczym. Oprócz powstawania ognisk w narządach rodnych mogą się one umiejscowić w pęcherzu, płucach czy innych miejscach.
Należy jednak pamiętać, aby w sytuacji, gdy coś nas niepokoi skonsultować to ze swoim lekarzem. Czasem mogą się to okazać niegroźne dolegliwości, a czasem może się kryć za tym coś poważniejszego.
Metod diagnozowania endometriozy jest wiele. Najprostszym sposobem jest wykonanie USG. Jednak nie, musi ono potwierdzać powyższego schorzenia. Zdarza się, że endometrioza jest wykrywana przypadkowo podczas różnych zabiegów np. laparoskopii. Niekiedy potrzebne jest wykonanie rezonansu magnetycznego w celu stwierdzenia zaawansowania choroby.
Czy objawy określają stopień endometriozy?
Niestety endometrioza objawy nie zawsze pozwala w określaniu stopnia zaawansowania choroba. Istnieją sytuacje, gdy przy silnych objawach lekarz stwierdza endometriozę w stopniu minimalnym, bądź na odwrót.
Endometrioza stopnie to cztery punkty określające postępy. Każdy z nich wymaga szybkiej diagnozy oraz leczenia. Warto wiedzieć, że powyższe stopnie to wyłącznie określenie zaawansowania choroby. Jednak bez względu na postępy wymaga pilnego leczenia, ponieważ może to zagrażać rozprzestrzenianiu się na inne części organizmu.
Endometrioza, a płodność
Ciąża to dla wielu kobiet najpiękniejszy czas. Niestety nie każda z nas może doświadczyć tego stanu. Znane są historie kobiet, które przez wiele lat bezskutecznie starały się o dziecko.
Endometrioza stopnie określa szanse zajścia w ciążę. W sytuacji, gdy endometrioza przebiega łagodnie szanse na poczęcie dziecka, są dużo większe niż w sytuacji bardziej zaawansowanej choroby.
Jeżeli starania nie przynoszą rezultatów jedynym ratunkiem, okazują się zabiegi chirurgiczne. Do pełnej diagnozy niepłodności konieczne jest wykonanie laparoskopii. Pozwoli to na ewentualne usunięcie ognisk zmienionych chorobowo co, eliminuje również objawy endometriozy.