Farbowanie włosów a basen

Systematyczne chodzenie na basen pozwoli na utrzymanie ciała w doskonałej formie, pomaga zadbać o sylwetkę. Poza tym pływanie sprawia multum przyjemności. Należałoby jednakże zastanowić się, jak systematyczne chodzenie na basen oddziałuje na nasze włosy. Kontakt z chlorowaną wodą nie jest dla nich zbyt dobry. Chlor, wchodząc we włókna włosów, zmienia ich formę, i w połączeniu ze słońcem oraz wysokim światłem UV podrażnia skórę, jaka staje się zaczerwieniona oraz nieprzyjemnie świerzbi. Poza tym nie zapominajmy o tym, iż chlor jest helioforem oraz może rozjaśnić włosy.

Farbowanie włosów a basen
Jeśli włosy są farbowane, to mamy podwójny kłopot. Chlor, jaki znajduje się w wodzie na basenie, może wchodzić w reakcję ze składnikami, jakie zostały wykorzystane w poniektórych farbach do włosów. Zwłaszcza idzie tutaj o farby przygotowane na bazie koloru niebieskiego, niebiesko-fioletowego czy fioletowego. W ich wypadku włosy w kontakcie z chlorem mogą przyjmować barwę koloru zieleni. Szczególnie na zielonkawy odcień narażone są osoby mające blond włosy i te z rozjaśnionymi pasemkami. Jasne barwy mają wyjątkową tendencja do przebarwień (zielony kolor). Do tego włosy mogą zacząć brzydko pachnieć. Wykorzystanie lakieru czy innego środka do stylizacji może też bardziej zwiększyć rezultat zielonego koloru. Czy w związku z tym należy rezygnować z kąpieli? Niewątpliwie, iż nie. Pamiętaj jednakże, żeby się dobrze do niej przygotować. Żeby zrozumieć, jak zatrzymać działanie chloru, powinnaś się dowiedzieć, jaki wpływ ma on na twoje włosy. Chlor działa identycznie jak amoniak i pozostałe płyny. Włos zbudowany jest z paru warstw komórek, jakie są ułożone identycznie jak dachówki. Musi oddychać, więc także jego łuski otwierają się. Pozwoli to chlorowi wejść dokładnie w rdzeń włosa. Do jego odparowania dochodzi po dłuższym czasie czasu. Ma zatem on czas na to, żeby uszkodzić budowę włosa. Chlor dzięki własnym właściwościom osuszającym powoduje osuszenie włosa od środka, co w konsekwencji doprowadza do pęknięcia końcówek oraz łamliwości pasemek.

Czy chlor powoduje wypadanie włosów?
Chlor wpływa na cebulkę oraz powoduje spalanie pasemek. Zmiany w głębokiej budowie włosa mogą doprowadzić chociażby do ich zbytniego wypadania. Chlor zwłaszcza niekorzystnie wpływa na pasma włosów, na jakich były wykonywane zabiegi upiększające takie jak malowanie lub trwała.

Dobierz właściwy czepek
W owej chwili można zdecydować się na czepek z materiału, silikonu czy gumy. Jaki dobrać? Gdy pływasz z głową nad wodą, możesz zdecydować się z powodzeniem na czepek materiałowy, jaki idealnie wchłania powietrze. W przeciwnym wypadku doskonałym wyjściem będzie czepek silikonowy, jaki jest nieprzepuszczalny oraz w dodatku niezwykle dobrze dopasowuje się do kształtu głowy.

Zabezpiecz włosy przed pływaniem
Kontakt z chlorowaną wodą jest dla Twoich włosów niebezpieczny. Jak efektywnie ochronić włosy przed oddziaływaniem chloru? Najlepiej nałóż jakiś olejek do włosów (kokosowy, arganowy, makadamia itd.) lub odżywkę oraz wówczas później czepek. Włosy należy dobrze ułożyć. Gdy upniesz je płasko na czubku głowy, szansa na kontakt z wodą zostanie zmniejszona do minimum. A przecież o to chodzi!

Dobrze oczyść włosy
Po każdej wizycie na basenie należy dobrze umyć włosy. Zupełnie nie wolno z tego rezygnować! Zmywając chlor po wizycie na basenie, powinnaś dobrać łagodny szampon, jaki nie przesuszy ponadto włosów. Po myciu możesz jeszcze wykorzystać jakąś delikatną odżywkę, np. bez spłukiwania, jaka uprości rozczesywane włosów. Uwaga! Jeszcze przed przystąpieniem do mycia należy wpierw dobrze spłukać włosy ogromną ilością wody.

Bezpieczne suszenie
Teraz wszyscy wiemy już, iż suszenie gorącym powietrzem ma negatywny wpływ na jakość naszych włosów. Dobrym wyjściem jest zabieranie na basen osobistej suszarki z chłodnym nawiewem, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Gdy jednakże musisz skorzystać z basenowej suszarki, zastosuj po prostu jakiś dobry kosmetyk termoochronny. Takie kosmetyki dostępne są niezwykle wielokrotnie w postaci łatwych w aplikacji sprayów. Specjalistyczny środek ochroni Twoje włosy przed negatywnym oddziaływaniem gorącego powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here