Projekty domów

Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji inwestora. W końcu to właśnie od tego zależy, jak finalnie będzie prezentować się konstrukcja. Można zdecydować się na indywidualny projekt, jak również postawić na usługi jednej z pracowni projektowych. W tym artykule podpowiemy, która z wymienionych opcji jest lepsza.

Projekty domów – bezpośrednio od architekta czy z pracowni projektowej?

Przed wyborem projektu domu musimy najpierw określić, komu go zlecić. Wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie architektowi, który opracuje projekt dopasowany do ich potrzeb. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim nie trzeba martwić się, że dany projekt nie sprawdzi się na konkretnej parceli. Architekt przygotowuje koncept pod potrzeby inwestora. To świetna opcja szczególnie dla osób posiadających wąskie działki lub mających specyficzne preferencje. Niestety w parze z jakością idzie wysoka cena. Nie każdego stać na pokaźną inwestycję w sam projekt. Z tego powodu niektórzy decydują się na zakup gotowego projektu domu z bazy należącej do wybranej pracowni projektowej. Takie rozwiązanie na pewno jest tańsze i mniej czasochłonne. Oczekiwanie na projekt tworzony na zamówienie może wynieść nawet kilka miesięcy. Tutaj otrzymujemy konspekt praktycznie ,,od ręki”. Niestety dom nie zawsze będzie odpowiadał preferencjom inwestora, zwłaszcza jeśli ma on wyjątkowo nietypowe życzenia. Jednak w większości przypadków gotowe projekty domów okażą się wystarczające. Wybór jest na tyle duży, że prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są projekty domów na wąskie działki, więc nie powinno być problemu z wyborem.

Najpopularniejsze projekty domów

Przechadzając się ulicą, natkniemy się na mnóstwo różnych domów. Wydaje się, że każdy z nich jest inny, jednak można wyróżnić konkretne style, w jakich utrzymane są współczesne budowle. Najczęściej spotkamy domy tradycyjne i nowoczesne. To właśnie one są najchętniej wybierane przez inwestorów. Projekty domów tradycyjnych wyróżniają się prostotą. Nietrudno stworzyć w nich przytulne wnętrza, ponieważ aż emanują ciepłem domowego ogniska. Rozpoznać je można poprzez zdobione elewacje. Często towarzyszą im dwuspadowe lub kopertowe dachy. Zdarza się, że mają ganki oraz lukarny i wykusze.

Ich przeciwieństwem, ale równie popularnym, są projekty domów nowoczesnych. To minimalistyczne konstrukcje, wyróżniające się minimalizmem. Brak w nich wymyślnych elewacji, za to są proste i funkcjonalne. Zazwyczaj posiadają liczne przeszklenia, a zwieńczone są płaskimi lub jednospadowymi dachami. Ich konstrukcja oparta jest na prostokącie. Z wyglądu przypominają bryły, a mimo to wciąż przyciągają uwagę przechodniów.

Projekty domów – na co powinieneś się zdecydować?

Dostępnych projektów domów jest naprawdę sporo. Jak w takim razie wybrać projekt, który najlepiej sprawdzi się na danej parceli? Warto zwrócić uwagę na parametry działki. Na niewielkich parcelach powinny dobrze prezentować się domy piętrowe. Z kolei duże działki doskonale uzupełnią domy parterowe. W przypadku wątpliwości, można sprawdzić projekty domów oferowane przez pracownie projektowe, takie jak ta https://pracownia-projekty.dom.pl/. Dostępne są tam projekty domów na nietypowe działki.

Poza przyjrzeniem się parceli, warto omówić z domownikami ich oczekiwania względem domu. Być może zależy im na piwnicy lub garażu. Niektórzy cenią sobie prywatność i chcą mieć dużo przestrzeni dla siebie, zaś inni lubią spędzać czas w gronie rodziny i zależy im na przestronnym salonie. Na szczęście projektów domów jest tak dużo, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here