Materac

Dobrze dobrany materac to połowa sukcesu. Od niego zależeć będzie komfort oraz jakość Twojego snu. Oferty sklepów są pod tym względem bardzo zróżnicowane, znajdziesz zarówno materace o uniwersalnym zastosowaniu, jak i te dedykowane dla konkretnych grup odbiorców lub też osób o wyrafinowanych preferencjach. Poniżej przyglądamy się z bliska kluczowym parametrem materaców – między innymi ich konstrukcji i wykorzystanym w produkcji materiałom. Dowiesz się na co zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jak odnaleźć materac idealnie spełniający Twoje oczekiwania.

Materac twardy czy miękki? Wady i zalety oraz kwestie zdrowotne

Podstawową sprawą jest ustalenie, czy wolisz spać na materacu miękkim, czy twardym. Sprawa nie jest zupełnie dowolna, gdyż ma to duży wpływ na pozycję, w której śpisz oraz na komfort Twojego kręgosłupa. Do niedawna jeszcze uważano, że najlepsze są materace twarde. Obecnie, pogląd ten uległ zmianie, a za najkorzystniejsze dla zdrowego snu uznaje się materace jedynie w pewnym stopniu twarde. Oczywiście, wynika to ze zmian, które zaszły w technologii produkcji materiałów. Zamiast konwencjonalnych sprężyn bonellowych, stosuje się obecnie kieszenie ze sprężynami, które są o wiele trwalsze.

Wybierając miękkość materaca, warto kierować się ciężarem osób, które na materacu będą regularnie spały. To właśnie ich waga jest głównym wyznacznikiem takich parametrów jak nośność. Zbyt twardy materac będzie utrudniał przyjęcie wygodnej pozycji. Materac zbyt miękki może skutkować snem w pozycji niezdrowej dla kręgosłupa. Odpowiednio dobrany materac powinien natomiast dopasować się do Twojego organizmu oraz kształtu kręgosłupa.

Materac nie powinien być też zbyt mały. Najlepiej sięgnąć po modele dłuższe o 20 cm niż ich użytkownicy. Oczywiście, lepiej dobrać materac nieco dłuższy, niż za krótki. Ponadto, ważna jest szerokość materaca. Dla jednej osoby wystarczą modele szerokie na 80-90 cm, dla pary – warto sięgać po odpowiednio większe materace, szerokie na przynajmniej 120-140 cm.

Konstrukcja i wypełnienie w materacach

Przeglądając dostępne materace, warto „zajrzeć do ich środka”, czyli zainteresować się zastosowanym w konstrukcji wypełnieniem. Ma ono olbrzymi wpływ na warunki snu i komfort wynikający z użytkowania materaca.

Do najczęściej wybieranych należą materace kieszeniowe, zwane też woreczkowymi. W ich konstrukcji zastosowano stosunkowo sztywne sprężyny umieszczone w osobnych kieszeniach tkaninowych. W ten sposób materac tworzy wygodne podparcie dla Twoich pleców oraz dopasowuje się do kształtu organizmu i przyjmowanej w czasie snu pozycji. Materace takie są często wybierane i cieszą się popularnością wśród różnych odbiorców, także osób chcących nabyć skompletowane tanie łóżka z materacem.

Wypełnienie z pianki lateksowej jest wysoce trwałe oraz elastyczne. Ponadto, jest ono perforowane, co gwarantuje aktywną wentylację organizmu w czasie snu. Warto podkreślić, że materace te posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dlatego wybierane są przez alergików.

Wypełnienie piankowe wykonane jest najczęściej z różnych odmian materiałów syntetycznych. Zazwyczaj, są to elastyczne pianki, które wykazują wyjątkowe komfortowe właściwości. Pod wpływem kontaktu z ciałem i absorpcji jego ciepła, pianka staje się bardziej elastyczna, dopasowując do kształtu Twojego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here