Włosy suche - jak je pielęgnować?

Szampon z definicji to produkt, który na celu ma przede wszystkim mycie włosów. Zawiera on głównie mydło w ciekłej postaci, substancje, powodujące pienienie się, różne związki zapachowe oraz substancje specjalistyczne, które dają np. nawilżenie, nabłyszczenie czy natłuszczenie, koloryzację czy też substancje lecznicze (np. przeciwłupieżowe). W dzisiejszych czasach na rynku jest niezliczona liczba szamponów – od zwykłych, po specjalistycznie dobrane do cienkich włosów pozbawionych blasku, poprzez takie, do włosów wypadających. Zdiagnozowanie problemu włosów jest pierwszym, ale bardzo istotnym etapem dojścia do sukcesu. Dlatego zastanawiając się jaki wybrać szampon do włosów suchych, należy wiedzieć czym taki rodzaj włosów się charakteryzuje.
Włosy suche, często również bardzo zniszczone – problem wielu dzisiejszych kobiet i mężczyzn, wywodzący się ze zmian genetycznych bądź nieodpowiednio wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Skóra głowy może być przesuszona, dlatego, że gruczoły łojowe pracują nie tak jak powinny. Wydzielają za małe ilości sebum, które ma właściwości kojące, natłuszczające i nawilżające. Brak naturalnej bariery ochronnej niestety może objawić się przesuszeniem. Nieodpowiednio dobrany szampon czy odżywka również negatywnie będzie oddziaływać na stan naszych włosów. Ten problem można wyeliminować po prostu dzięki zmianie środka do pielęgnacji skóry głowy i włosów ogółem.
Włosy, które są suche i zniszczone, należy przede wszystkim dobrze nawilżyć. Dobrym pomysłem będzie maska na suche włosy nakładana po każdym myciu. Nie pomoże również mycie włosów zbyt gorącą wodą, która powinna być ciepła, a nie gorąca. Niektórzy uważają, że po umyciu włosów, należy je spłukać w miarę chłodną wodą, która ma na celu zamknięcie łusek włosa. Nie należy mocno wycierać włosów ręcznikiem, a tylko delikatnie ugniatać je, aby wycisnąć wodę. Nie można rozczesywać mokrych włosów! Tę zasadę powinno się przyswoić i zapamiętać, ponieważ suche włosy są niezwykle podatne na łamanie się. Wystarczy przeczesanie palcami. Gdy włosy wyschną, wtedy będzie można je wystylizować. Pozwolenie włosom, żeby same wyschły, byłoby najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza jest bardzo niekorzystne dla każdego rodzaju włosów. Jeżeli używane do stylizacji są lokówka lub prostownica, to przed ich użyciem należy spryskać włosy preparatem termoochronnym. Negatywnie na włosy suche wpływają zabiegi pielęgnacyjne dokonywane brudnymi narzędziami, nieodpowiednia higiena skóry głowy, za częste przebywanie na pełnym słońcu, używanie za dużych ilości pianek, lakierów czy też żeli do włosów, zbyt częsta stylizacja.
Szampon do włosów, które są suche i łamliwe powinien mieć w sobie jak najwięcej olejów naturalnych, kreatynę i pakiet witaminowy. Oczywiście naturalny skład kosmetyków, bez detergentów, konserwantów i silikonu, to będzie najlepsze rozwiązanie. Warto wybrać zatem ekologiczną opcję produktu do mycia, ponieważ nadmiar chemii będzie niestety tylko pogarszał sprawę. W ofercie rynkowej można znaleźć różne szampony w przedziale cenowym od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Można wypróbować delikatny szampon z firmy Nuxe Reve de Miel, który jest bez silikonu i parabenów, za to w składzie ma oleje i miód. Doceniany jest również za zapach. Godną polecenia propozycją jest także szampon na bazie masła mangowego marki Klorane. Emolient w jego składzie dobrze nawilży i natłuści skórę głowy, a to pomoże suchym włosom. Polecając preparaty z popularnych marek warto wspomnieć m.in. o: Syoss Repair Theraphy, cz też Garnier Goodbye Demage, Nivea Intense Repair, jak też szampon z olejkiem z orzechów makadamii Loreal Intense Repair i Organix. Opcji jest bardzo wiele. Należy uważnie czytać etykiety i wybrać odpowiedni produkt bez SLS czy PEG. Następnie należy dokonać próby na naszych włosach oraz wyciągnąć stosowne wnioski. Wbrew pozorom czasem przypadkowy wybór może okazać się tym wyjątkowym i idealnym.
Aby mieć zdrowe, przepiękne i lśniące włosy, które również nie będą się przesuszać, należy zadbać oczywiście o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały, nawadniać organizmu i utrzymywać odpowiednią temperaturę powietrza w domu. Czynniki te na pewno nie zaszkodzą, a może zdarzyć się, że przyniosą pomoc. Ważne jest, żeby używać specjalistycznych, odpowiednich dla tego rodzaju włosów kosmetyków oraz pielęgnować je w sposób najodpowiedniejszy. W razie problemów dobrze skonsultować się ze specjalistą, który ustali przyczyny przesuszania włosów i dobierze odpowiednią kurację.