Każda kobieta śni o pięknych oraz błyszczących włosach, jakie będą się poprawnie układać, jednakże osiągnięcie takiego rezultatu przy naelektryzowanych włoskach jest niewykonalne. Czemu tak się dzieje? Podczas suszenia gorącym powietrzem zwiększa się temperatura wody, w efekcie czego wyparowuje ona z powierzchni włosów. Niestety, pod naciskiem ciepła pojawiają się dodatnio naładowane ładunki elektryczne odpowiedzialne za kłopoty z fryzurą oraz powodujące rozchylenie łusek włosów, co skutkuje zepsuciem się ich jakości. Jonizacja stosowana jest w suszarkach właśnie po to, żeby zapobiegać owego rodzaju problemom. Polega ona na wytwarzaniu podczas suszenia ładunków ujemnych, jakie siadają na powierzchni włosów oraz zmniejszają ładunki dodatnie. W tenże sposób kosmyki stają się gładsze, są bardziej wrażliwe na układanie, i przede wszystkim – znika bardzo częsty problem z elektryzowaniem włosów.
Czym jest jonizacja?
Z oczywistych względu włosy suszy przy pomocy ciepłego powietrza. Idzie jednak o to, żeby zwiększyć temperaturę wody do tego stopnia, żeby ta wyparowała. Choć może się wydawać, iż to niezwykle prosta czynność, to w prawdzie ma własne wady. Pod naciskiem wysokiej temperatury na powierzchni głowy występują dodatnio naładowane ładunki elektryczne, więc kationy. Gdy po suszeniu włosy się elektryzują, to wszystkiemu winne są właśnie one. To trochę tak, jak jeśli o głowę potrzeć nadmuchany balon. Na jego powierzchni także powstaną kationy, przez jakie włosy zaczną się elektryzować oraz unosić.
Elektryzowanie włosów powoduje, iż znacznie trudniej je układać. Poza tym strasznie wyglądają. Ciepłe powietrze otwiera łuski włosów, przez co te wyglądają na szorstkie oraz matowe. Sposobem na to wszystko jest między innymi jonizacja. Suszarki korzystające z owej metody są zaopatrzone w specjalistyczne przetworniki ładunków ujemnych, więc jonów. Są one wystrzeliwane w kierunku włosów oraz zmniejszają ładunki dodatnie, powstałe na skutek suszenia. Dzięki temu włoski lepiej się układają. Gdy ponadto suszarka proponuje suszenie chłodnym powietrzem, to na koniec można to wykorzystać, żeby zamknąć łuski włosów oraz w ten sposób polepszyć ich stan.
Czy korzystanie z jonizacji jest ciężkie?
Na szczęście nie. Innowacyjne suszarki do włosów są tak stworzone, aby korzystanie z nich było dla nas jak najwygodniejsze. Co to znaczy w praktyce? Gdy jedynie będziesz chciała skorzystać z funkcji jonizacji w suszarce, starczy tylko, iż wciśniesz właściwy przycisk na suszarce. W przeciągu jednej tylko chwili poddasz własne włosy oddziaływaniu milionów niewidzialnych gołym okiem ujemnych ładunków elektrycznych, jakie natychmiast unieszkodliwią jony dodatnie. Co prawda nie zobaczysz nadmienionych ładunków elektrycznych, jednakże rezultat samej jonizacji będzie jak najbardziej widoczny gołym okiem.
Suszarka do włosów z jonizacją – główne parametry
Poza funkcją jonizacji, jaką ma każda dobra suszarka do włosów, istotne są także pozostałe parametry. Pod uwagę niewątpliwie należy wziąć moc sprzętu. Tym bardziej, gdy nie chcemy przeznaczyć co najmniej pół godziny na precyzyjną modelację fryzury. W wypadku właścicieli włosów krótkich i półdługich (do ramion) możemy zdecydować się na mniejszą moc suszarki. 1000-1400 W winno starczyć, żeby skutecznie wysuszyć włosy. Osoby, jakie mają długie oraz proste czy kręcone włosy wymagają silniejszego urządzenia. Doskonale sprawdzi się suszarka o mocy 1400-2000 W.
Istotnym parametrem jest również siła nawiewu. Innowacyjne suszarki mogą mieć chociażby sześć stopni szybkości. Dzięki temu możemy dopasować intensywność nawiewu do swoich potrzeb – im włoski są wilgotniejsze, tym większej siły nawiewu użyjemy. Poza tym należałoby zobaczyć, czy w wyselekcjonowanej suszarce jest funkcja chłodnego nawiewu, nie tak wrogiego dla włosów jak gorący podmuch. W poniektórych suszarkach odnajdziemy także warstwę ceramiczną, dzięki której chronimy włosy przed wewnętrznymi uszkodzeniami. Nie bez znaczenia jest również długość przewodu – jeśli nie mamy wielu gniazdek w łazience, doskonale sprawdzą się suszarki z 3-metrowym przewodem.