Skuteczne zarządzanie zasobami dużego przedsiębiorstwa

Skuteczne zarządzanie dużym przedsiębiorstwem to bardzo trudne zadanie. Nic więc dziwnego, że na świecie osoby specjalizujące się w tej dziedzinie i odnoszące duże sukcesy są rozchwytywanymi fachowcami, którzy zarabiają miliony. Dzisiaj zadanie to ułatwiają nowoczesne systemy informatyczne, takie jak system ERP.

Zarządzanie dużym przedsiębiorstwem – najważniejsze zadania

Duże przedsiębiorstwo to niejednokrotnie bardzo skomplikowana struktura, zarządzanie którą wymaga nie lada wprawy, wiedzy i umiejętności. Firmy taki najczęściej podzielone są na działy, z których każdy realizuje osobne zadania. Inny dział zatem odpowiedzialny jest za produkcję, inny za reklamę i kontakt z klientami, a jeszcze inny za zatrudnianie odpowiednich pracowników.

Zarządzanie całością przedsiębiorstwa wymaga umiejętności sprawnego koordynowania pracy wszystkich jego części. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że poszczególne działy są od siebie zależne, a ich praca musi być wykonywana w określonym tempie, zharmonizowanym z pracą innych działów.

Jak systemy informatyczne używane są w firmach?

W największych firmach poszczególne działy są najczęściej na tyle duże i wykonują taką ilość zadań, że praktycznie niemożliwe jest zarządzanie nimi bez wsparcia odpowiednich systemów informatycznych. Używa się więc odpowiednio zaprojektowanego na potrzeby firmy oprogramowania, które znacznie ułatwia to zadanie.

Oprogramowanie takie ma najczęściej dość skomplikowaną strukturę. Pozwala zarówno na gromadzenie i przetwarzanie danych, jak i na skuteczną komunikację pionową firmie, oraz podział kompetencji. Rozwiązania takie sprawdzają się doskonale, aczkolwiek pojawia się tu jeden problem. Komunikacja między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa może być utrudniona, jeżeli systemy informatyczne w różnych działach nie współpracują ze sobą dobrze.

Systemy ERP i ich rola w zarządzaniu

W praktyce taka sytuacja zachodzi bardzo często, a firmy zatrudniają całe sztaby programistów, dbających o zapewnienie sprawnego i ciągłego działania systemów informatycznych. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się tu jednak system ERP – Enterprise Resource Planning.

ERP pozwala całkowicie zastąpić zróżnicowane rozwiązania informatyczne w poszczególnych działach jednym systemem. Jego poszczególne elementy komunikują się ze sobą bezbłędnie, a dodatkowo, centralna baza danych pozwala na gromadzenie i analizę metadanych niezbędnych w skutecznym zarządzaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.