Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne są bardzo przydatnym elementem w domu, który z całą pewnością posiada szereg zalet. Można wymienić różne ich rodzaje, które są zróżnicowane względem siebie w odniesieniu do podstawowych parametrów. Wśród rodzajów systemów fotowoltaicznych można wyróżnić instalacje on-grid, instalacje off-grid, a także instalacje hybrydowe.

Instalacje on-grid

Instalacje fotowoltaiczne mogą występować w systemie on-grid, co oznacza, że są one bezpośrednio podłączone do sieci energetycznej. W skład tego rodzaju systemów wchodzą przede wszystkim panele fotowoltaiczne oraz inwerter, a także konstrukcja mocująca oraz licznik o charakterze dwukierunkowym. W panelach fotowoltaicznych powstaje prąd stały, który jest wytwarzany z promieniowania słonecznego. Poprzez wykorzystanie urządzenia takiego jak inwerter prąd stały zmieniany jest na prąd zmienny, którego używa się powszechnie w domach. Znajduje się on również w sieci energetycznej. Dlatego nadmiar wytworzonego prądu z powodzeniem może być przekazywany do sieci i w odpowiedni sposób rozliczany.

Instalacje off-grid

Kolejnym rodzajem instalacji fotowoltaicznych są systemy off-grid, które nie są w bezpośredni sposób połączone z siecią energetyczną. W związku z tym, nie mogą również przekazywać tam nadwyżek wytworzonego prądu z promieniowania słonecznego. Jednak wszelkie powstające nadwyżki są przechowywane w akumulatorach, które są obowiązkowym elementem tego rodzaju systemów. Instalacje off-grid sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których niemożliwe jest podłączenie się do sieci energetycznej lub jest to bardzo utrudnione. Instalacje tego rodzaju są także droższe niż instalacje on-grid, ponieważ wymagają zakupu odpowiednich akumulatorów.

Instalacje hybrydowe

Wśród rodzajów instalacji fotowoltaicznych można wymienić także instalacje hybrydowe. Są one połączeniem obu rodzajów systemów, czyli instalacji on-grid oraz instalacji off-grid. Ich głównym elementem są panele fotowoltaiczne. Jednak często posiadają one dodatkowe zasilanie w postaci sieci publicznej, generatora prądu, a nawet turbiny wiatrowej. Tego rodzaju systemy wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, w których jest stosunkowo mały poziom nasłonecznienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here