Maszynka do włosów - profesjonalna czy amatorska?

Dbanie o fryzurę oraz zarost to podstawy higieny oraz modnego wyglądu. Niezbędne jest zatem, o ile oczywiście nie korzystamy z usług fryzjera lub barbera, zadbanie o odpowiednią maszynkę do włosów. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, gdyż szeroka oferta zarówno w sklepach RTV-AGD jak i popularnych marketach może przyprawić o ból głowy. Czym zatem się kierować, abyśmy byli zadowoleni z wyboru a nasza kieszeń nie odczuła tego za bardzo?

Cena – są maszynki za 30 zł, ale można trafić również na takie za nawet 25 zł. Oczywiście tych ostatnich należy raczej unikać, gdyż ich trwałość jest niewielka, ostrza szybko się tępią a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest wysokie. Profesjonalna maszynka do strzyżenia włosów wykonana jest z o wiele lepszych materiałów zarówno, jeśli chodzi o ostrza,jak i obudowę czy wewnętrzne komponenty. Są to przeważnie maszynki przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, na przykład w zakładach fryzjerskich, gdzie muszą wytrzymywać kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt strzyżeń dziennie. Z drugie strony warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż tek profesjonalne, tańsze urządzenia mogą kosztować tyle co amatorskie z najwyższej półki. Które wybrać? Należy wziąć pod uwagę częstotliwość strzyżenia i gęstość zarosty (co ma wpływ na zużywanie się ostrza). Ważne są również inne parametry.

Ostrza – w profesjonalnych maszynkach stosowane są ostrza ceramiczne oraz tytanowe. Ich zaletą jest olbrzymia wytrzymałość, jednak maszynki, w których są stosowane są z tego powodu droższe. Nawet jednak maszynki w niższej kategorii cenowej mogą mieć ostrza wykonane z materiałów gorszych jakościowo, jednakże niezawodnych, zwłaszcza, jeśli dba się o ich właściwe użytkowanie i czyszczenie. Równie istotna jest również długość ostrza – powinna ona zapewnić swobodne strzyżenie na kilka długości – a także jego szerokość, która nie powinna być mniejsza niż trzydzieści milimetrów. Również większa szerokość niż czterdzieści milimetrów jest niewskazana.

Ładowanie – obecnie stosowane swą dwie metody ładowania – akumulatorowa oraz przewodowa. Ładowanie przewodowe stosowane jest coraz rzadziej, mimo to ma swoje zalety. Jedną z nich jest praktycznie stuprocentowe działanie, niezależne od stanu naładowania baterii. Maszynka działa zaraz po podłączeniu do prądu, jest również znacznie lżejsza ze względu na brak akumulatora w środku. Z kolei w przypadku maszynek z ładowarkami czas pracy urządzenia uzależniony jest od stopnia naładowania akumulatora, konieczne są również przerwy ze względu na konieczność jego naładowania. Maszynek tych można jednak używać w każdej sytuacji nie martwiąc się o dostęp do źródła prądu.

Nakładki – warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się dodatkowe nakładki. Jedna z nich powinna służyć do regulacji długości strzyżenia, umożliwiając pozostawienie nawet czterdziestomilimetrowej długości włosów. Jest to narzędzie niezbędne ze względu na fakt, iż samą regulacją ostrza podobnego efektu uzyskać się nie da. Równie ważna, zwłaszcza dla posiadaczy zarostu, jest końcówka do regulacji długości wąsów i brody. Ma ona z reguły nieco mniejszy zakres, umożliwia jednak dokładne przycięcie zarostu. Często w zestawie znajdują się również nożyczki i grzebień, które nierzadko są dużą pomocą podczas strzyżenia. Te ostatnie spotyka się ostatnio coraz rzadziej ze względu na fakt, iż niejako dublują one funkcję nakładek, będąc jednocześnie znacznie niej skutecznymi narzędziami.

A zatem – maszynka profesjonalna czy amatorska? Warto raczej, dla użytku domowego, zainwestować w dobrą maszynkę amatorską renomowanej firmy, oczywiście kupując ją w sklepie AGD a nie w marketach. Jednak nierzadko można w promocjach znaleźć naprawdę dobre, profesjonalne maszynki po cenach, które warto rozważyć. Są to urządzenia, które powinny działać niezawodnie przez lata i nie zawieść w niewłaściwym momencie, co w przypadkach urządzeń z najniższej półki cenowej zdarza się niestety zbyt często.Koszt dobrej maszynki nie jest wszak duży, a korzyść, płynąca z zakupu, jak i satysfakcja użytkownika zrekompensuje z pewnością wydatek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here