Jak wybrać karmę dla kota

Wybór karmy dla kota to wbrew pozorom trudne zadanie. Żywienie ma bowiem ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie zwierzęcia. Dieta powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią mu pełnią sił i zdrowia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie karmy dla kota. 

Czytaj etykiety

Przy wyborze karmy powinieneś upewnić się, że jest to pokarm pełnoporcjowy – kompletny, właściwie zbilansowany i pożywny.  Informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie. Etykieta to istna kopalnia wiedzy o składzie, jakości i smakowitości karmy!

Koty to mięsożercy. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości białka odzwierzęcego. Głównym składnikiem kociej karmy powinno być zatem mięso – najlepiej jagnięcina, drób lub ryby. Kocie organizmy doskonale przyswajają i trawią takie rodzaje mięsa. Świetnie sprawdza się również indyk. 

A co z białkiem roślinnym? Niestety próba zastępowania mięs roślinnymi zamiennikami nie jest optymalna dla kotów. Białka pochodzące z roślin nie dostarczają wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, nie znajdziemy w nich tauryny, która ma szczególne znaczenie dla sprawnej pracy wzroku i serca kota. W 100 g karmy suchej powinno znaleźć się ok. 200 mg tego cennego składnika. 

Karma dla kota powinna być wzbogacona o kwasy omega-3, witaminy D3, A, E i z grupy B, a także minerały, takie jak wapń czy żelazo. 

Czego unikać?

Koty właściwie nie potrzebują węglowodanów do prawidłowego rozwoju i zdrowego funkcjonowania. Jeśli już znajdą się w składzie, powinny zajmować jedną z dalszych pozycji. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie powinno znaleźć się mięso. Jego optymalna ilość dla kota o siedzącym trybie życia min. 30% w suchej masie karmy.

Karma dla kotów nie powinna zawierać produktów pochodzenia roślinnego. Akceptowalne są śladowe ilości tych składników. Pod żadnym pozorem nie należy wybierać pokarmu, w którym znajdują się:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli tzw. poubojowe odpady, tj. pióra, dzioby, kopyta i wszystko inne niezdatne do spożycia dla człowieka,
  • konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze i substancje słodzące,
  • mleko i produkty mlekopodobne.

Postaw na sprawdzoną markę

Aby mieć pewność, że karma wyróżnia się doskonałą jakością, postaw na produkt znanej i cenionej marki. Najlepsi producenci do tworzenia swoich karm wykorzystują wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki. Dzięki temu pożywienie jest pełnowartościowe, dopasowane do kocich potrzeb i niesamowicie smaczne. 

Szeroki wybór dobrej jakości karm dla kotów znajdziesz na stronie https://www.aquaelzoo.pl/. Sklep zoologiczny AquaelZoo oferuje produkty firm takich jak Brit, Animonda, Trainer czy Primordial. Propozycją są pokarmy suche i mokre przeznaczone dla kociąt, kotów dorosłych oraz kotów seniorów. W asortymencie dostępne są także karmy hipoalergiczne (niezawierające zbóż), odchudzające o zmniejszonej zawartości kalorii, a także odpowiednie dla kotów po zabiegach kastracji i sterylizacji. Z pewnością znajdziesz w ofercie coś odpowiedniego dla swojego czworonożnego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here