Jak ważny jest magnez, potas i wapń w naszej diecie

Ludzki organizm pracuje na najwyższych obrotach każdego dnia. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są białko, tłuszcze, węglowodany, ale trzeba pamiętać, że to nie wszystko. Ta nietuzinkowa maszyna, jaką jest ludzkie ciało, potrzebuje także wielu pierwiastków, które ze sobą współpracują, aby zapewnić człowiekowi pełnię zdrowia oraz ogromne zasoby energii potrzebnej do ciężkiej pracy. Najważniejszymi pierwiastkami, bez których funkcjonowanie serca i innych organów jest niemożliwe, są potas, magnez oraz wapń.

Źródła potasu i jego wpływ na organizm

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do uaktywnienia się enzymu, który pobudza serce do długiej i wytrwałej pracy. Podczas wielkiego wysiłku fizycznego potas sprawia, że skurcze serca wzmagają się, co owocuje lepszym dotlenieniem organizmu. Potas warunkuje idealną pracę mięśni, pobudza wydzielanie insuliny, a ponadto jest niezwykle ważny przy spalaniu białek oraz węglowodanów. Dzięki temu niezwykłemu pierwiastkowi dużo lepiej działa nasz układ nerwowy, sprawność ruchowa polega polepszeniu, podobnie jak koncentracja.

Potasu najlepiej szukać w suszonych morelach, figach, awokado, jabłkach, bananach, śliwkach czy rodzynkach. W grupie warzyw potas możemy spotkać w ziemniakach, pomidorach oraz szpinaku.

Niedobór potasu mogą powodować nieregularne bicie serca oraz silne i bolesne skurcze mięśni, natomiast jego nadmiar skutkuje zaburzeniem pracy nerek oraz serca.

Gdzie szukać magnezu?

kanapka

Magnez w naszym organizmie to bardzo ważny pierwiastek. Przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, a dzięki temu wpływa pozytywnie na pracę serca. Dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości magnezu działa korzystnie na tętnice, które stają się szersze, bardziej drożne, a ryzyko zawału gwałtownie spada.

Najwięcej magnezu w naturalnej postaci posiada kakao. Ten cudowny pierwiastek znajduje się także w kaszy ryczanej, orzechach lub warzywach strączkowych. Doskonałe na niedobory magnezu w organizmie jest picie wody wysoko zmineralizowanej.

Nadmiar magnezu jest groźny dla organizmu. Mogą się wtedy pojawić biegunka lub nudności. Trudno jest jednak doprowadzić do przekroczenia norm, ponieważ organizm bardzo łatwo pozbywa się magnezu. Dużo łatwiej nabawić się niedoboru, który skutkuje drżeniem mięśni lub powiek, rozdrażnieniem czy nerwowością.

Wapń dla zdrowych kości i nie tylko

Wapń wspomaga nie tylko układ kostny. Ten pierwiastek niezbędny jest do powstania skurczu serca, a więc do jego pracy. Dzięki odpowiedniej ilości wapnia, serce człowieka może prawidłowo pompować krew.

Najbogatszym źródłem wapnia jest wszelkiego rodzaju nabiał. Ponadto wapń znajdziemy także w sardynkach, które powinniśmy jeść wraz z ośćmi.

Nadmiar wapnia doprowadza do nudności, zaparć czy utraty apetytu, natomiast jego niedobór powoduje, że zęby szybciej się psują, a kości łatwiej łamią. Brak wapnia w organizmie sprawia, że kończyny drętwieją, a nasz nastrój przechodzi rozległe wahania.

Wszyscy musimy się dobrze odżywiać i dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Jednak plan dietetyczny i doskonale zbilansowane posiłki to dla niejednego z nas kula u nogi. Dieta pudełkowa Warszawa to coś co może pomóc Nam zadbać o nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here