czytanie książek

Czytanie książek jest na tyle mało popularnym zajęciem, zwłaszcza wśród osób w wieku średnim i starszych, że powoli problemem staje się wtórny analfabetyzm. Wiele osób nie czyta nie tylko z powodu braku czasu czy energii, ale też dlatego, że po prostu tej czynności nie lubi bądź czuje do niej antypatię (na przykład z powodu bycia zmuszanym w dzieciństwie do czytania nieciekawych, trudnych do zrozumienia lektur). Pojawia się w związku z tym pytanie: jak polubić czytanie książek?

Znajdź format, który najlepiej Ci pasuje

Książki można czytać na wiele sposobów. Tym tradycyjnym jest trzymanie w rękach fizycznej kopii, ale obecnie można przecież bardzo łatwo i szybko wejść w posiadanie książki w wersji cyfrowej, a następnie czytać ją w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, laptopie, tablecie czy nawet komórce (lub specjalnym, przyjaznym dla oczu elektronicznym czytniku).

Są ludzie, którzy nie lubią cyfrowych wersji i nie czują się komfortowo czytając je, ale są też tacy, którym ciężko skupić się podczas czytania fizycznych wydań, a bardzo lubią e-booki. Warto więc spróbować obu opcji i zobaczyć, która odpowiada nam najbardziej. Więcej interesujących wskazówek i porad znaleźć można tutaj: http://stufor.pl/.

Alternatywą są także audiobooki. Co prawda nie ćwiczymy słuchając ich swoich zdolności czytelniczych, ale rozwijamy wyobraźnię, a także miło spędzamy czas, tak więc nie można powiedzieć, że nie mają one żadnej wartości. Do tego można słuchać ich wykonując różnorakie czynności, na przykład sprzątając, co przyda się, jeśli mamy niewiele czasu.

Próbuj różnych gatunków

Jak już wspomniano na początku, czytanie czegoś, czego się nie lubi, może na długie lata zniechęcić do tej czynności. Należy podkreślić, że każdy może lubić coś innego i nie ma w tym nic złego. Jedni kochają książki romantyczne, inni – science fiction, kryminalne, obyczajowe, fantasy czy jeszcze zupełnie inne. Znalezienie swojej niszy może zająć trochę czasu, ale warto próbować. Jest wręcz niemożliwe, żeby nie istniał żaden gatunek, który daną osobę wciągnie, dlatego trzeba próbować metodą prób i błędów do skutku.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://stufor.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here