Drewniana czy aluminiowa

Wiata ogrodowa to jeden z najczęściej wybieranych ogrodowych dodatków. Może pełnić liczne funkcje, znacznie zwiększając nie tylko praktyczność ogrodu, lecz również przyjemność ze spędzania w nim czasu. Powstaje tylko bardzo często pytanie, jaki konkretnie rodzaj wiaty wybrać? Czy lepsza będzie tradycyjna wersja drewniana? A może jednak lepiej zdecydować się na nowoczesną aluminiową?

Charakterystyka wiaty drewnianej

Wiaty ogrodowe wykonane z drewna to prawdziwa klasyka. Drewno nie tylko rewelacyjnie się prezentuje, lecz również jest bardzo wdzięcznym materiałem do budowania. Wiaty ogrodowe z drewna są stosunkowo tanie, a co najważniejsze, bardzo szybko można je samodzielnie zbudować, ponieważ nie jest do tego wymagana specjalnie zaawansowana wiedza z zakresu budownictwa.Niestety wiaty ogrodowe wykonane z drewna, posiadają jedną, bardzo dużą wadę. Drewno choć piękne, jest dość mocno podatne na uszkodzenia. Nie tylko wilgoć w postaci deszczu będzie tu stanowiła problem, lecz również śnieg, niskie i wysokie temperatury, a także silne nasłonecznienie. Wszystko to powoduje, że wiata ogrodowa z drewna bardzo szybko traci swój piękny wygląd, lecz przede wszystkim wytrzymałość, co grozić może nawet całkowitym zniszczeniem takiej budowli ogrodowej. A to oznaczać będzie konieczność jej rozbiórki. Jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed taką ewentualnością jest okresowe, bardzo częste konserwowanie drewnianej wiaty. Wiąże się to oczywiście ze sporą ilością pracy.

Charakterystyka wiaty aluminiowej

Powyższe wady drewnianej wiaty powodują, że chętni na posiadanie jej inwestorzy, coraz częściej sięgają po prostu po wiaty aluminiowe. Co prawda nie wyglądają one tak dobrze, lecz są o wiele trwalsze, a co najważniejsze, nie wymagają w ogóle konserwowania. Jeśli chodzi o cenę, to jest ona nieco wyższa, lecz jak wcześniej było wspominane, jest znacznie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.Podejmując decyzję, którą wiatę wybrać, warto się poważnie zastanowić. Model aluminiowy, choć jest znacznie wygodniejszy i trwalszy, nie może jednak równać się pod względem wyglądu, charakteru i budowanej w ogrodzie atmosfery, z modelem drewnianym. Warto poważnie to rozważyć, aby nie żałować dokonanego wyboru.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here