Wybór farb do koloryzacji włosów

Zmiana naturalnego koloru przy pomocy barwników jest najstarszym sposobem pielęgnacji i upiększania włosów.
Farby do włosów stosowane szeroko. I nie tylko przez profesjonalistów branży fryzjerskiej. Mogą to robić również amatorzy. Kiedyś używane były do zamaskowania siwizny. Dziś dość często sięgają po nie nawet młodsze dziewczyny. Dostępna paleta kolorów farb do włosów jest nieograniczona.

Jakie można znaleźć rodzaje farb na rynku.

Farby roślinne
To preparaty pochodzenia roślinnego. W większości farb pozyskiwane są z ekstraktów naturalnie występujących. Wykorzystuje się do tego różne części roślin, tam, gdzie stężenie pigmentów jest największe. Z farbami roślinnymi najtrwalej związała się nazwa henna.

Henna pozyskiwana jest z liści Lawsonia Inermis. Henna umożliwia barwienie włosów na kolory z palety barw naturalnych. Począwszy od złotego do ciemnego kasztanu.
Kolejnym popularnym i także naturalnym barwnikiem jest basamia. Otrzymuje się ja z suszonych, a następnie sproszkowanych liści indygowca srebrzystego. Jest to krzew rosnącego Azji. Barwnik ma kolor niebieski. Jest składnikiem wielu innych rodzajów farb.
Trzecim punktem i zarazem bardzo popularnym barwnikiem jest galas. Powstają na na liściach dębów, kiedy to pewien gatunek owada wprowadza do liścia związek chemiczny, pod którego wpływem liść pęcznieje i wytwarza narośl. W niej następnie rozwija się larwa.

Farby sztuczne
Barwią włosy w trwały sposób. W skład farb substancji wchodzą związki, które nie posiadają same barwy. Jednak pod wpływem działania środka utleniającego zachodzi reakcja powodująca syntezę chromatograficzną i możemy po spłukaniu mieszanki zaobserwować dojrzewająca na włosach barwę.
W jaki sposób przebiega proces? Zaawansowany technologicznie proces odbywa się przy zastosowaniu odczynników alkalicznych. Podwyższone pH prowadzi do rozpulchnienia kreatyniny wewnątrz struktury włosa. Ułatwia to wnikanie składników barwnika głębiej tam, gdzie mają wykonać zadanie. Farby trwałe mają postać emulsji lub kremów dwuskładnikowych.

Farby trwałe
Koloryzacja trwała jest najczęściej stosowaną metodą koloryzacji. Jest też najskuteczniejsza. Daje trwały efekt i możliwość wyboru bardzo szerokiej gamy kolorów, odcieni i półtonów. Trwałość procesu spowodowana jest wcześniej wspomnianym przebiegiem procesu. Farba pokrywa włosy w stu procentach. Nie pozostawia też siwych włosów. Efekty działania tego rodzaju kosmetyków nie da się odwrócić. Należy wiec każdy krok przemyśleć, póki nie jest za późno. Jeśli zostanie nieprawidłowo połączona z farbą wcześniej zastosowaną można nie zapanować nad efektami. Wystarczy niewłaściwie dobrane stężenie utleniacza lub za długo czas ekspozycji i mamy kłopot.

Farby okresowe
Barwienie półtrwałe włosów jest możliwe. I odróżnia się od farbowania trwałego tym, że jest mniej szkodliwe. Mniej obciąża strukturę włosa. Dlaczego? Dlatego, że farby te nie zawierają amoniaku.oprócz tego oksydant stosowany jest w niewielkim stężeniu. Farbowanie takie zmienia nieznacznie barwę włosów o kilka tonów w górę lub w dół. Stosowana jest w celu pogłębienia dotychczasowego odcienia. Nie jest to dobry sposób na likwidację siwych włosów. Efekt farbowania utrzyma się jednak tylko około miesiąca. Farby tego rodzaju podwyższają efekt naturalnego koloru włosów. Dodając mu głębi. I nieznacznie zmieniają im odcień. Pielęgnują włosy. A także dają piękny naturalny połysk.

Farby krótkotrwałe
Są to środki nietrwałe. Koloryzują bez obecności amoniaku. Nie mają też w swym składzie oksydujących dodatków. Malują włosy powierzchniowo. Występują w postaci żelów, pianek i lakierów, a także szamponów. Zmywa się on już niestety po pierwszym myciu. To dobre rozwiązanie. Ponieważ na każde wyjście można mieć inny kolor do nowej aranżacji.
W przeciwieństwie do innych rodzajów farbowania nietrwałość efektów daje temu sposobowi koloryzacji elastyczność.

Wszystkie sposoby farbowania dają wiele możliwości. I każda pani może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy przeczytać ten poradnik i do dzieła.
Mała wyprawa do sklepu i już.