Łupież – czym się charakteryzuje i jak sobie z nim radzić?

Zdrowe, piękne, gładkie i błyszczące włosy są naszą ozdobą, ale co jeśli chorują? Tracą wtedy na wyglądzie, a i my również nie czujemy się z tym dobrze.
Do najbardziej popularnych chorób skóry głowy należy łupież. Charakteryzuje się swędzeniem oraz opadaniem łuszczącego się naskórka na ramiona. Nie jest chorobą zaraźliwą, niemniej jednak dość uciążliwą i wygląda nieestetycznie.
Są różne rodzaje łupieżu.
1. Łupież suchy. Charakteryzuje się tym, że przy potrząsaniu głową obsypują się z niej białe płatki. Często występuje z powodu źle dobranych kosmetyków. Mogą one doprowadzić do podrażnienia a nawet stanu zapalnego skóry. Nie bez znaczenia również ma przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach. W tym przypadku może pomóc dobry szampon na łupież.
2. Łupież tłusty występuje w sytuacjach, gdy skóra ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania. Dochodzi do namnażania się grzybów, ponieważ żywią się one łojem wydzielanym przez gruczoły. Charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry głowy, przyleganiem do niej, swędzeniem, a w rezultacie opadaniem na ramiona. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do utraty włosów. W tym przypadku może pomóc stosowanie specjalistycznego szamponu. Musi wykazywać działanie grzybobójcze, hamować przetłuszczanie włosów, regulować pracę gruczołów łojowych i zapobiegać nawrotom schorzenia. Najlepiej, aby szampon zawierał, którąś z tych substancji: siarczan selenu, pirytonian cynku, ketokonazol, piroktolanina.
Warto wiedzieć, że do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych przyczynia się spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, zła dieta i stres.
Dodatkowymi przyczynami powstawania łupieżu są:
– zbyt rzadkie mycie włosów – jeśli nagromadzony łój i martwy naskórek nie zostaje w porę usunięty powoduje powstawanie łupieżu.
– zaburzenia hormonalne – warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem.
– łuszczyca – choroba, która zaczyna się na całym ciele, np. obejmuje łokcie, plecy, klatkę piersiową, następnie przemieszcza się na skórę głowy.
– egzema oraz atopowe zapalenie skóry – problemy skórne objawiające się w różnych miejscach na ciele z możliwością zajęcia również skóry głowy. Leczenie wymaga wizyty u specjalisty.
– przesuszona skóra – przesuszenie powodują ciepłe, przegrzane pomieszczenia, noszenie czapki, suszenie włosów suszarką.
Naturalne sposoby na radzenie sobie z łupieżem.
1. Dieta na łupież. Należy wybierać składniki pokarmowe, które zawierają witaminy: A,B,E, biotynę – H, minerały: cynk, krzem, magnez, żelazo, fosfor i potas.
2. Ziołowe płukanki. Można je przygotować z ziół: pokrzywy, dziegciu, łopianu, rozmarynu, szałwii, kozieradki, skrzypu polnego. Odpowiedni będzie również napar z tymianku lub śluz z siemienia lnianego – mają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Doskonale sprawdzi się również woda z dodatkiem octu jabłkowego.
3. Relaksacja. W celu uspokojenia emocji, wyciszenia stresu, warto stosować różne techniki relaksacyjne, np. medytacje.
4. Masaż skóry głowy. Pomocne będzie masowanie głowy opuszkami palców z wykorzystaniem oleju kokosowego. Po kilku minutach, głowę należy umyć szamponem i dokładnie spłukać.
5. Dobroczynne maseczki.
– ciepłą oliwę z oliwek należy połączyć z żółtkiem jaja i kilkoma kroplami cytryny. Delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie umyć włosy szamponem i dokładnie spłukać.
– jogurt naturalny wystarczy nałożyć na ok. 45 minut na umytą skórę głowy. Po tym czasie, należy dokładnie spłukać włosy.
– czosnek rozgnieciony i zalany szklanką wody. Specyfik należy wetrzeć w skórę, po kilku minutach spłukać i umyć włosy szamponem, aby pozbyć się przykrego zapachu.
– zielona glinka. Zmieszać proszek z wodą, po czym nałożyć papkę u nasady włosów, delikatnie rozcierając. Pozostawić na ok. 15 minut, następnie dokładnie spłukać.
– kurze jajko. Oddzielić żółtko od białka i to ostatnie ubić na sztywną pianę. Dodać żółtko i całość dokładnie wymieszać. Powstały krem nałożyć na głowę na 20 minut. Następnie dokładnie zmyć ciepłą wodą. Maseczka zredukuje przetłuszczanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here