Lecytyna – jaki jest jej wpływ na organizm człowieka

Organizm człowieka potrzebuje do właściwego funkcjonowania wielu odżywczych substancji. Z racji, że większość z nich przyswajamy z pokarmem, to kluczem do dobrego samopoczucia jest zróżnicowana dieta. Jej składnikiem powinna być chociażby lecytyna.

Czym jest lecytyna?

O substancji tej słyszało zapewne wielu z nas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak jest zbudowana i jak wpływa na nasz organizm. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości. Lecytyna jest mieszaniną związków o charakterze lipidowym. Tworzą ją zatem fosfolipidy, glikolipidy, a także woda, węglowodany oraz trójglicerydy. Lecytyna jest bardzo ważna dla człowieka, gdyż wchodzi w skład każdej komórki ciała i błon komórkowych. Znajdziemy ją chociażby w tkankach mózgu czy otoczkach mielinowych układu nerwowego. Lecytyna swoją popularność zdobyła dzięki wsparciu koncentracji i procesów zapamiętywania. Kilkumiesięczna kuracja pozwala zwiększyć wydajność mózgu. Dlatego właśnie poleca się ją uczniom, studentom, pracownikom umysłowym oraz osobom starszym.

Lecytyna – jak jeszcze wspiera organizm?

Jednak wsparcie mózgu to nie jedyny wpływ lecytyny na nasz organizm. Odpowiednia ilość tej substancji poprawia także funkcjonowanie wątroby. Możemy ograniczyć w ten sposób działanie alkoholu i innych substancji, które nadmiernie ją obciążają. Przyjmowanie odpowiednich dawek lecytyny pozwala uchronić się przed poważnymi chorobami. Mamy tu na myśli chociażby kamienie żółciowe, miażdżycę, czy powstawanie zakrzepów wieńcowych. Badania dowiodły także, że lecytyna może wspomóc leczenie depresji poprzez ograniczenie występowania halucynacji czy urojeń. Jak widać, jej możliwości są bardzo szerokie. Jest to zasługą także kwasów omega. Ich proporcja zależy od rośliny, z której ją pozyskano. Najlepsze właściwości prozdrowotne będzie miała lecytyna rzepakowa. Roślina ta jest bowiem bogata w kwasy omega-3, które są nam bardzo potrzebne.

Lecytyna – w jakich produktach ją znajdziemy?

Lecytyna jest substancją powszechnie występującą w przyrodzie. Dlatego jesteśmy w stanie dostarczać ją do organizmu razem z pokarmem. Nie musimy więc od razu aplikować jej drogą farmakologiczną. Dzienna zalecana dawka tej substancji to zaledwie 2,5 g. Jeśli spojrzymy na listę produktów, które ją zawierają, to zobaczymy, jak łatwo spełnić tę normę. Lecytynę znajdziemy w żółtkach jaj, słoneczniku, wątrobie, orzechach, soi, czy zielonych warzywach. Substancja ta jest także wykorzystywana w produkcji żywności, O jej wysoką jakość dbają certyfikowani dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny tutaj http://oqema.pl/. Lecytyna w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest do produkcji pieczywa, czekolady czy makaronów. Na etykietach znajdziemy ją pod symbolem E322. Sprawdza się w produkcji, ponieważ poprawia konsystencję ciasta i wydłuża jego świeżość. Ma również wpływ na aksamitność i gładkość czekolady. Jak widać, lecytyna to substancja, którą łatwo dostarczyć do organizmu. Dlatego musimy uważać, by nie przyswoić jej za dużo. Może to wówczas objawiać się poprzez nudności, bóle brzucha, czy uczucie przepełnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here