Jakie szampony do oczyszczania włosów?

W kwestii pielęgnacji włosów należy pamiętać, że wiele zależy od budowy włosa, jego koloru oraz rodzaju skóry głowy. Dopiero gdy właściwie orientujemy się w faktycznych potrzebach naszych włosów, możemy ruszać na poszukiwania idealnego szamponu. Jaki powinien być najskuteczniejszy szampon oczyszczający do włosów?

Po pierwsze, warto podkreślić na samym początku, że szampony służą do oczyszczania skóry głowy, a nie do włosów. Kosmetykiem dla włosów są odżywki! Zatem pierwszym krokiem na drodze do określenia parametrów odpowiedniego szamponu powinno być określenie typu posiadanej skóry głowy.

Na rynku najczęściej widuje się trzy typy szamponów – do przesuszonej, normalnej lub przetłuszczającej się skóry głowy. Przesuszona skóra najczęściej jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub predyspozycji genetycznych. Pod pojęciem niewłaściwej pielęgnacji rozumiemy tutaj stosowanie źle dobranych kosmetyków (z dużą ilością substancji drażniących i wysuszających skórę), zbyt duża ilość zabiegów fryzjerskich, przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony głowy oraz zbyt częste mycie głowy.

Przesuszenie skóry głowy może prowadzić do powstania łupieżu. Przesuszony naskórek jest pożywką dla drożdżaków, których zbyt duża ilość stanowi przyczynę występowania łupieżu. Do walki z tym nieprzyjemnym schorzeniem powinno się stosować szampon z ketokonazolem. Zależnie od tego czy mamy do czynienia z łupieżem suchym lub tłustym długość i sposób kuracji będą różne.

Leczenie łupieżu suchego powinno przebiegać nie tylko na podstawie stosowania właściwych preparatów, ale również poprzez zmianę diety. Przede wszystkim, należy wyeliminować cukier, a dietę wzbogacić o produkty będące źródłem witaminy z grupy B, A i E. Włosy należy myć specjalnym szamponem do trzech razy w tygodniu, jeśli potrzebujemy częściej powinno się wybrać łagodniejszy szampon, żeby nie podrażniać skóry głowy. Istnieją też domowe sposoby walki z suchym łupieżem, należy do nich m.in. stosowanie płukanki z octu.

Łupież tłusty dotyka osób o przetłuszczającej się skórze głowy. Nieleczony może skutkować wypadaniem włosów. Łupież tłusty powinien być leczony pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiednią maść normującą wydzielanie sebum oraz właściwy szampon przeciwłupieżowy. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku łupieżu suchego, dieta bogata w witaminy i minerały ma ogromne znaczenie dla walki z łupieżem tłustym.

Sposób mycia włosów również ma znaczenie dla utrzymania pożądanej kondycji skóry głowy i w konsekwencji również samych włosów. Przed myciem włosów powinno się je rozczesać, tak żeby zastosowane w trakcie mycia preparaty mogły bez problemu dostać się do każdego włosa. Do mycia używany letniej wody – zbyt gorąca pobudza gruczoły łojowe i może prowadzić do zniszczenia włosów, zbyt zimna wyziębi cebulki włosowe, co może skutkować ich wypadaniem. Szamponu nie nakładamy bezpośrednio na włosy, ale wylewamy odrobinę na dłoń i z niewielką ilością wody rozprowadzamy po dłoniach – dopiero wtedy można nanieść szampon na skórę głowy i delikatnie masować przez kilka minut. Ponieważ mokre włosy są dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż suche, nie wolno ich mocno szarpać, szorować lub trzeć. Ruchy powinny być powolne i łagodne. Na koniec bardzo dokładnie spłukujemy szampon letnią wodą, tak żeby nie pozostawić na głowie resztek kosmetyku.

Podobnie suszenie włosów powinno odbywać się z największą starannością i ostrożnością – nie trzemy i nie szorujemy ich ręcznikiem, unikamy również suszenia gorącym powietrzem. Najzdrowiej jest dla włosów, gdy mogą schnąć naturalnie. Jeśli jednak nierealne jest pozostawienie mokrych włosów na tak długi czas, jaki potrzebny jest do ich całkowitego wyschnięcia, należy pamiętać by suszyć włosy suszarką stopniowo i „z włosem”, tak, żeby podomykać łuski włosa.

Podsumowując, nie tylko rodzaj dobranego szamponu oczyszczającego włosy ma wpływ na poprawę lub pogorszenie ich kondycji. Ogromne znaczenie ma również dieta, sposób pielęgnacji, mycia, a nawet suszenia włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here