Jaki szampon wybrać do włosów przetłuszczających?

Szampon z definicji ma na celu przede wszystkim mycie włosów. Zawiera on mydło w ciekłej postaci, substancje, które powodują pienienie się, związki zapachowe oraz substancje, powodujące np. nawilżenie, nabłyszczenie, koloryzację czy natłuszczenie czy też substancje lecznicze. Obecnie na rynku jest niezliczona liczba różnych szamponów – od zwykłych, przez przeciwłupieżowe, po specjalistycznie dopasowane do włosów cienkich pozbawionych blasku. Zdiagnozowanie problemu naszych włosów jest pierwszym etapem dojścia do sukcesu. Dlatego zastanawiając się jak wybrać dobry szampon do włosów przetłuszczających się, należy wiedzieć czym charakteryzuje się taki rodzaj włosów.
Przetłuszczające się włosy – problem wielu kobiet i mężczyzn, wywodzący się ze zmian hormonalnych, genetycznych bądź pielęgnacyjnych. Niektóre osoby po prostu „tak mają”, zazwyczaj mają również cerę tłustą. I niestety genetykę ciężko jest zmienić i trzeba ratować się doraźnymi środkami pomocowymi. Faza cyklu menstruacyjnego ma wpływ na przetłuszczanie się włosów, które zazwyczaj nasila się tuż przed miesiączką. Tutaj należy poczekać kilka dni i sytuacja ulegnie poprawie. Nieodpowiednio dobrany szampon lub odżywka również negatywnie będzie wpływać na stan włosów. Ten problem z kolei najłatwiej wyeliminować – zmiana środka do pielęgnacji będzie najlepszym rozwiązaniem.
Negatywnie na włosy przetłuszczające wpływają również: nieodpowiednia dieta, stres, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, za mała ilość snu, zabiegi pielęgnacyjne dokonywane brudnymi narzędziami, używanie za dużych ilości lakierów, pianek czy żeli do włosów, noszenie brudnej czapki, nieodpowiednia higiena skóry głowy, owijanie mokrych włosów ręcznikiem czy też suszenie włosów za gorącym strumieniem powietrza. Nie pomaga również mycie włosów zbyt gorącą wodą – woda powinna być ciepła, nie gorąca.
Szampon do włosów, które się przetłuszczają powinien mieć bardzo delikatny i oczywiście naturalny skład, bez detergentów, konserwantów i silikonu. Warto wybrać ekologiczną wersję produktu do mycia, gdyż nadmiar chemii będzie tylko pogarszał sprawę. Dobry szampon do włosów przetłuszczających się może mieć w składzie np. rozmaryn, pokrzywę, lawendę, cytrynę, aloes, miętę rzepę, zieloną glinkę, węgiel aktywny, dziegieć brzozowy, czarną rzodkiew, łopian czy olejek z drzewa herbacianego. Składniki te działają oczyszczająco, regulują wydzielanie poziomu sebum, łagodzą stany zapalny, działają kojąco i odświeżająco. W ofercie dzisiejszych sklepów można znaleźć różne szampony w zakresie cenowym od kilku do kilkudziesięciu złotych. Można śmiało wypróbować Lawendowy szampon do włosów przetłuszczających się z firmy Ziaja, Dermatologiczny szampon dziegciowy z Apteczki Agafii, Szampon z pokrzywą i zieloną herbatą z Joanny czy np. z firmy OHERBAL Szampon do włosów przetłuszczających się z ekstraktem z mięty. Opcji jest wiele. Należy czytać etykiety i wybrać produkt bez SLS czy ALS. Następnie dokonać próby na naszych włosach i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Czasem przypadkowy wybór może okazać się tym idealnym.
Aby mieć zdrowe, piękne i lśniące włosy, które nie będą notorycznie przetłuszczały się należy zadbać oczywiście o odpowiednią dietę (eliminacja potraw pikantnych, ostrych, niezdrowych, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych itp.). Zmiana stylu życiu na aktywny, urozmaicone menu, bogate w witaminy i minerały, nawadnianie organizmu, dużo snu i wypoczynku, częste wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie odpowiedniej temperatury powietrza w domu na pewno nie zaszkodzą, a jest duże prawdopodobieństwo, że mogą pomóc. Należy używać specjalistycznych kosmetyków odpowiednich dla tego rodzaju włosów i pielęgnować je w sposób odpowiedni, czystymi narzędziami. Pomóc również może stosowanie suchych szamponów, co prawda jedynie w kwestii wizualnej, ale zawsze warto rozważyć tę opcję jako awaryjną. W razie większych problemów powinno skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczyny przetłuszczania włosów i dobrać odpowiednią kurację leczniczą.