Jak dbać o włosy?

Każda z kobiet chciałaby mieć piękne i lśniące włosy. W reklamach ukazują się cudowne fryzury, które tylko zachęcają do kupna różnych szamponów i odżywek. Po ich zastosowaniu okazuje jednak się, że włosy wcale nie są tak wspaniałe i piękne. Zniechęcony człowiek kupuje coraz to inne produkty, które nie są wcale lepsze. Jego portfel z dnia na dzień się kurczy, a włosy jakie były, takie pozostają. Więc jak to jest z tą pielęgnacją? Co zrobić, aby była ona świadoma i przemyślana?

PODSTAWY – Włosy pielęgnacja
Aby dobrze zająć się swoją fryzurą, trzeba zacząć od podstaw. A te, mogą wydawać się oczywiste, choć wcale takie nie są. Wiadomo, że stylizacja na gorąco szkodzi, jednak co dalej?

Po pierwsze czesanie. Włosy zawsze czeszemy od końca, kierując się ku górze. Dzięki temu, unikniemy szarpania i wyrywania tych poplątanych. Najlepsze do tego są szczotki z włosia dzika, lub inne naturalne, jednak nie każdemu one przypadną do gustu.

Po drugie mycie. Przed każdym myciem czeszemy włosy. Szamponem myjemy tylko u nasady, razem ze skórą głowy. Nie traktujemy tak silnymi detergentami końcówek. Sam wybór szamponu już jest dość ważny. Najlepiej, aby nie miał on w składzie tak zwanych SLS, czyli składnika o nazwie – Sodium Lauryl Sulfate. Jest to silny piorący detergent. Powoduje on wysuszanie i podrażnianie skóry głowy, przez co, włosy produkują więcej sebum, i szybciej się przetłuszczają. Wtedy musimy myć je częściej, dalej silnymi detergentami, a koło się zamyka. Jest wiele szamponów bez takich składników, np. szampony dla dzieci. Każdy środek do mycia głowy powinno się rozcieńczyć w kubeczku z wodą. Wtedy mamy pewność, że nie stosujemy zbyt silnych środków.
Po każdym myciu, powinna być zastosowana maska, lub odżywka.

Równowaga PEH – czyli odżywianie włosów.
Na rynku wyróżniamy wiele odżywek. Dzielą się one na proteinowe, humektantowe i emolientowe. Czym one się różnią, i jak je stosować?

Proteiny
One mają za zadanie odbudować nasze włosy. Wypełniają ubytki, i chronią nasze włosy. Jednak trzeba uważać, żeby nie przesadzić, a o to bardzo łatwo. Przeproteinowane włosy są sztywne i sprawiają wrażenie jeszcze bardziej zniszczonych. Przykłady domowych składników które mają proteiny to żółtko od jajka czy jogurt. Można stosować je na włosy samodzielnie, lub z maskami. Z proteinami należy uważać, ponieważ nie każde włosy je lubią.

Humektanty
Mówiąc najprościej, jest to nawilżenie. Humektanty, są to związki, które zatrzymują we włosach wodę, przez to też je odżywiają. Jednak nie mogą one być stosowane same. Muszą iść w parze z emolientami. Przykłady humektantów które znajdziemy w domu to aloes, czy miód.

Emolienty
Ich zadaniem jest, nie dopuścić do uciekania wody z włosów. Tworzą ochronę na powierzchni włosa, można powiedzieć taką powłokę. Emolienty w domu to najzwyczajniej na świecie oleje.

Można szukać odpowiednich odżywek w sklepach, jednak można też kupić jedną uniwersalną i wzbogacać ją odpowiednimi składnikami, aby stworzyć daną odżywkę. Taką jakiej akurat potrzebują nasze włosy.

Bardzo ważne w świadomej pielęgnacji włosów są oleje. Te znane już są bardzo długo w pielęgnacji włosów. Na rynku jest wiele rodzajów olejów, jednak warto zacząć od tych, które mamy w domu, np. rzepakowy. Olej nakładamy na suche lub mokre włosy, w zależności od upodobań. Można też, dodać je do maski.

Wcierki
Wcierki do włosów – czyli walka z wypadaniem. Wcieranie w skórę głowy różnych produktów sprawia, że mniej wypadają, szybciej rosną, są uniesione u nasady, a w niektórych wypadkach niwelują nawet łupież. Decyzja o tym, jaką wcierkę użyjemy, jest zależna tylko o nas samych. Mogą to być gotowe produkty, lub tak samo można przygotować je w domu, np. wcierka z kozieradki. Jest to zioło, które kupimy w wielu sklepach. Zalewamy kilka łyżek wodą, i przygotowany roztwór wcieramy w skórę głowy, jednocześnie robiąc masaż. Na efekty trzeba trochę poczekać, jednak są one zadowalające, a w wielu przypadkach nawet zdumiewające.

Świadoma pielęgnacja włosów jest trudna, jednak da się ją stosować. Wystarczy przemyśleć to, co kładziemy na nasze włosy, i zadbać o to, aby były to produkty dobre dla nich. A to wszystko zrobimy, metodą prób i błędów, jednocześnie obserwując ich reakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here